14. kolo / I. Liga   SK Nohejbal Žatec - AC Zruč-Senec  6:3

Před výbornou diváckou kulisou, o kterou se postarali i fandové Zruče-Sence, si žatecký tým v posledním zápase základní části zajistil nejvýhodnější pozici pro podzimní play off. Stejně jako v prvním vzájemném duelu byl k vidění krásný a naprosto vyrovnaný nohejbal.

První dvojice se nesly ve znamení splněné povinnosti nasazených sestav. Bratři Vítové měli v úvodní sadě hodně problémů se Smolou a Petrem Stehlíkem. Poslední míč se Petrovi Stehlíkovi ani nadvakrát nepodařilo proměnit a napodruhé už úřadující mistři republiky trestali. Smolně ztracená koncovka dodala Vítům sebevědomí a druhý set už byl jasnou záležitostí. Velmi rychlou odpověď obstarali Štolka s Pavlem Stehlíkem, kteří nedali Dráždilovi se Sýsem nejmenší šanci.

Pak přišla první velká bitva. Kliment s bratry Stehlíky skvěle nastoupili proti elitní trojce domácích. Pecina ani Petr Vít se nemohli do obrany Zruče vůbec prosadit a zelenobílí se vyvarovali chyb na útoku. Start do druhého setu vyšel lépe Žatci, když se na smeči chytl mladší z bratří Vítů. Hosté se ale nevzdali a zlepšenou hrou se dotáhli na dosah. Dvakrát mohli v koncovce vyrovnat, ale v kritických momentech pohrdli dobře připraveným útokem. Tiebreak sice přinesl vyrovnaný boj, ale Petr Vít byl nezastavitelný. Vyrovnání zařídila Štolkova formace, která si rozpomněla na svou hru z úvodu sezóny a dokázala, že v první lize lepší trojkové sestavy není. Precizní pole Smoly s Bočkem a neprůstřelný Štolkův blok byl pro žateckého kapitána Ondru Víta příliš velkým soustem. Přestože ofenzivní hra zručského tria se rozjížděla pomaleji, celkový výkon snesl to nejpřísnější měřítko.

Přišla další klíčová bitva, ve které měl poslední slovo Žatec. Rychlý s Bočkem rozehráli duel s Pecinou a Zlatohlávkem na výbornou a až do poloviny druhého setu byli lepší. V tu chvíli se bohužel projevila větší zkušenost a herní vyzrálost žateckých. Přišlo několik neproměněných útoků a domácí sadu otočili. Třetí set byl bojem o každý míč, ale bylo cítit, že více klidu je na nohách Žatce. V rozhodujících chvílích zelenobílí útočili až příliš opatrně, zatímco soupeř se nebál nekompromisně zakončit. Před kapitánem Smolou tedy stál přetěžký úkol. Ve Zruči reprezentanta Ondru Víta udolal, v Žatci už se mu podobný nečekaný triumf nezdařil. Milan Smola předvedl jeden ze svých tradičně velmi dobrých výkonů, ale na strojově přesnou hru domácího tahouna to jednoduše nestačilo.

Za dvoubodového vedení Severočechů přišel na řadu zřejmě nejhezčí zápas celého dne. Souboj elitních trojic dostával publikum do varu a dlouho se zdálo, že sestava Petra Víta je v dokonalém herním rozpoložení. Štolkovo komando stále dotahovalo. Ukázalo však obrovskou bojovnost a v koncovce druhé sady převzalo otěže zápasu. V tiebreaku vyvrcholil perfektní výkon zelenobílých a celé utkání bylo opět otevřené. Za stavu 4:3 pro domácí ale bylo nutné, aby alespoň jeden bod přidala i trojice bratří Stehlíků. První set nedůrazný útok Pavla Stehlíka a Klimenta neměl proti dobře fungující obraně žateckých nárok. Po střídání Klimenta za Rychlého a výměně smečařských pozic se konečně podařilo Pavlovi Stehlíkovi najít ten správný rytmus. Na druhé straně ale stál Ondřej Vít, který proměňoval své útoky téměř s jistotou. Za devítek měl Pavel Stehlík nabito, Zlatohlávek ho ale vychytal a Vít dokonale trefil technický úder, který se otřel o lajnu.

V té chvíli již Pavel Stehlík hrál i přes zdravotní potíže a sílící bolest, která ho v následujícím utkání na útoku výrazně limitovala. A proti jedné z nejlepších dvojic v republice se těžko vítězí i v plné síle. Žatečtí v první sadě utekli po třech velmi špatných nahrávkách Štolky a následných zkažených útocích Pavla Stehlíka. Hra se pak vyrovnala, ale přes neuvěřitelný počet chycených míčů se indisponovanému zručskému smečaři nedařilo proměnit. Poslední vzepjetí Západočechů srovnalo druhý set na devítkách. Ondřej Vít ale znovu prokázal pevné nervy a poslal technický míč kolem Štolkova bloku.

Příčinu ztráty první pozice najdeme v porážkách naší druhé trojky a třetího deblu. Tyto tři zápasy byly naprosto vyrovnané, ale větší sílu v koncovkách ukázali domácí. Kdyby se podařilo alespoň jednou zvítězit, utkání by s největší pravděpodobností skončilo remízou. Nemusíme věšet hlavy, na podzim se hodláme do Žatce vrátit v plné síle a sobotní porážku oplatit i s úroky. Na cestě do vytouženého finále se od první zářijové soboty utkáme s Přerovem.(napsal PaS)

Zápas zhodnotil vedoucí Zruče Tomáš Vaňourek :

Dnes byl k vidění pěkný nohejbal se slušnou diváckou kulisou, které pomohli početní fandové Zruče a také dobrá dvojice arbitrů. Dnešní utkání se většinou rozhodovalo za stavu 9:9. V poslední dvojici bychom nejspíš útočili na remízu, která mohla znamenat vítězství v základní části. Nezvládli jsme však koncovku třetí dvojice a také druhá trojice dnes svým bodovým ziskem nepřispěla. Na některých hráčích již byla znát únava, proto přestávku vítáme. Jinak dnes korektní utkání a přátelství obou týmů.Pochválit musím hlavně Milana Dráždila, který se perfektně staral o atmosféru utkání. S umístěním v základní části jsem spokojen, cílem bylo začínat play-off doma. V semifinále máme našeho dlouholetého soupeře Přerov. Bude to pěkná a vyrovnaná série. Už se těšíme."

Vývoj utkání: 1:0,1:1,2:1,2:2,4:2,4:3,6:3